Pokémon mint befektetés? 1. rész

Pokémon mint befektetés? 1. rész

A legtöbb embernek a Pokémonról a gyerekkori emlékek jutnak eszébe, a Kölyökklub hétvégente reggel 7-kor, esetleg a chipsben talált tazok gyűjtése. Aztán a legtöbben hosszú évekre elfelejtettük, majd amikor valami miatt szembejött újra, akkor vettük csak észre, hogy a sorozat még mindig tart, vannak gyűjthető kártyák, és óriási közösség mögötte. A szerencsésebbek már gyerekkorukban is kaptak kártyákat, a még szerencsésebbek pedig meg is őrizték ezeket a mai napig.

A Pokémon kártyákat különböző okok miatt lehet gyűjteni. Az eredeti célja a játék, versenyzés, sokaknak maga a gyűjtés/nyitogatás öröme.
Viszont ahogyan a legtöbb olyan hobbi, aminek széles rajongói köre van, alkalmas lehet befektetési célra is. Itt most nagyon sokan átkokat szórnak rám virtuálisan, ami részben érthető is. Viszont szerintem megfér egymás mellett a sok különböző céllal Pokémon termékeket vásárló ember, mindenki hozzájárul ahhoz, hogy ez a hobbi ilyen mértékű népszerűségnek örvend.

Gyakran felmerül a kérdés, hogy mennyire értelmezhető egy játék befektetésnek, mennyire etikus ilyen céllal gyűjteni, és hogy vajon ez csak egy múló trend, vagy hosszútávon is értelmezhető alternatíva? Hogyan kezdjünk hozzá?

  1. Lehet befektetési alternatíva, vagy csak ideiglenes az árak növekedése?
    Ezt természetesen nehéz megítélni, hiszen csak a múlt adataira támaszkodhatunk. Véleményem szerint nem szabad összekevernünk a Pokémon kártyákat más, valós érték nélküli termékekkel (elnézést kérek az NFT és a Crypto kedvelőitől), a cég, a közösség már nyújt egyfajta garanciát arra, hogy nem lesz értéktelen egyik napról a másikra a gyűjteményünk. Természetesen mint mindenhol, itt is vannak visszaesések és pánik eladások, amik az árak csökkenését eredményezik.
  2. Gonosz vagyok ha befektetésnek szánom a kártyáimat?
    Határozottan nem, hogyha a lapok a nyitás után azonnal értéktelenek lennének, akkor bizony a vásárlók 99%-a nem venne boxokat, maximum a játékosok maradnának. Valamilyen szinten mindenki számít arra, hogy a lapjait, bontatlan termékeit a jövőben jobb áron tudja eladni.
  3. Hogyan lehet racionálisan Pokémon portfóliót felépíteni?
    Amit először tisztáznunk kell az az, hogy booster nyitásból hosszútávon soha nem jövünk ki pénzügyileg jól. Ha mindenki drága lapokat nyitna, akkor a drága lapok is olcsók lennének.
    Több lehetőség is van az előtt, aki el szeretné kezdeni a Pokémon portfólió felépítését, lehet közkedvelt lapokat gyűjteni, gradelni, azonban aki kevesebbet szeretne kockáztatni, annak a bontatlan termékek gyűjtése javasolt.

Mi alapján gyűjtsünk bontatlan (sealed) termékeket?
Mivel a mi webáruházunk japán termékekkel foglalkozik, így tapasztalatunk is leginkább ezekre vonatkozóan van. Ezeken belül is a booster boxokat ajánljuk, ha valaki szeretne eltenni néhányat.
Szempontok, amiket figyelembe kell venni vásárláskor:

  • Akkor vásároljunk, amikor a boxok még az üzletekben kaphatóak, forgalmazás alatt vannak. (Általában amikor a termék már nem kapható, felmegy az ára)
  • Nézzük meg, hogy milyen lapokat tartalmaz a szett, van benne olyan lap ami közkedvelt, sokan gyűjtik?
  •  Legyenek benne izgalmas, szépen kidolgozott artok.
  •  Ha limitált egy szett, akkor is érdemes lehet rá beruházni.
  •  Esetleg köthető a szett valamilyen eseményhez? (VB, évfordulós szettek, stb.)

Ha minden szempontot figyelembe vettünk, és úgy érezzük, hogy elfér a portfóliónkban egy kis Pokémon is, akkor már csak rajtunk múlik hogy mikor vágunk bele.
Érdemes itt is diverzifikálni, több szettet gyűjteni, és fenntartani a balanszot.

A Pokéka jelenleg elérhető booster box kínálatát itt találod meg:

https://pokeka.hu/collections/booster-boxok

Ez volt Pokémon mint befektetés sorozatunk első része. Amennyiben szeretitek az ilyen tartalmat, akkor írunk még. Későbbiekben konkrét árakat és grafikonokat is szívesen elemzünk. 

 

*A cikkben leírtak személyes véleményt tükröznek, nem minősülnek befektetési tanácsnak, csupán tájékoztató jellegű írás, ami a múlt adataira támaszkodik.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.